Szentségimádás

Szentségimádás helyett ereklyetartó kitétele

Hitünk központi eleme az Oltáriszentségben velünk lévő Jézus imádása. A pap imája révén a szentmisében a kenyér misztikus formában Jézus valóságos Testévé válik. A szentségimádás az Oltáriszentségben jelen lévő Jézus Krisztus nyilvános imádása a szentmisén kívül. A középkor óta szokás a húsvéti Szent Három Napban, azaz Nagycsütörtök estétől Húsvétvasárnapig a szentségimádás, amely később más napokon is, elsősorban a nagy ünnepek előtt, rendszeressé vált.

Szentségimádás egyénileg

Ha betérünk egy katolikus templomba, a szentségházban, azaz tabernákulumban őrzött Oltáriszentséget az örökmécses jelzi. Ha ekkor hozzá imádkozunk, akkor szentséglátogatást végzünk. Templomunk hétfő kivételével minden nap nyitva van 14 órától az esti, 18 órai szentmiséig, amikor minden ide betérő tud imádkozni az Oltáriszentségben jelen lévő Krisztushoz.

Szentségimádás közösségben

Szentségimádás helyett ereklyetartó kitétele

A szentségimádás nyilvános formája a szentségkitétel. Ekkor az oltáron, díszes tartóban látható az Oltáriszentség. Imádása történhet csendes vagy vezetett formában. Előbbi esetében a szertartás alatt legtöbbször csendes, egyéni imára van lehetőség; utóbbinál pedig előimádkozó(k) segítik az elmélyülést, akár zenei szolgálattal egybekötve. A szentségkitételt a pap által adott szentségi áldás zárja, amelyet térden állva fogadunk. Templomunkban általában − a böjti időszakokat kivéve − péntekenként, a szentmisék előtt egy órával történik szentségkitétel; a többi szentségimádási alkalom a szertartások rendjénél van feltüntetve.