Szentmise, elsőáldozás

A szentmise adományai

Keresztény hitünk szerint Jézus Krisztus meghagyta, hogy azt, amit az utolsó vacsorán mondott és tett, megtegyük mindaddig, amíg Ő újra el nem jön. Ez számunkra, katolikusoknak a szentmise szertartása, amelyben előbb szentírási részeket és magyarázatukat hallgatjuk, majd a pap Jézus áldozatát mutatja be és kiszolgáltatja a kegyelmi állapotban lévő híveknek Krisztus testét. Az Egyház a hívek számára az évente, a húsvéti időben történő egyszeri szentáldozást írja elő minimumként, de illő és üdvös a gyakori, heti vagy akár napi szentmisére járás és áldozás. Szentmisét fel lehet ajánlani magunkért vagy másokért is.

A szentmise részei

A szentmise adományai

A szentmise első a bevezető szertartás, amelyben a bevonulás és a hívek köszöntése után megvalljuk bűneinket, és dicsőítjük Istent. Ezt követi az ige liturgiája szentírási részek felolvasásával és magyarázatával, a központban Krisztus örömhírével, az evangéliummal. Ezt a részt a Hitvallás közös elimádkozása és a hívek könyörgései zárják.

A harmadik rész az Eucharisztia, azaz Krisztus testének liturgiája, amelynek során a pap közbenjáró imájával az oltárra vitt ostya és bor titokzatos módon Krisztus testévé és vérévé válik. Ennek során imádkozzuk el az Úr imáját, a Miatyánkot, és kerül sor az áldoztatásra, melynek során a pap kiszolgáltatja Krisztus testét az arra kész híveknek. Áldozhat mindenki, aki volt elsőáldozó és kegyelmi állapotban van, azaz utolsó, legfeljebb egy éven belüli szentgyónása után nem követett el halálos bűnt. A szentmisét a befejező szertartás zárja az elbocsátó áldással.

Szentáldozás ételérzékenyeknek

A Krisztus testévé változtatott ostya búzalisztből készül, élesztő vagy kovász felhasználása nélkül. Templomunkban lehetőség van gluténcsökkentett ostyával való szentáldozásra is. Kérjük, hogy aki valamilyen oknál fogva csak így tud szentáldozáshoz járulni, és szeretne áldozni, a szentmise előtt jelezze a miséző papnak.

Hogyan lehet gyermekem elsőáldozó?

Elsőáldozás előtt, a szentmisén

Plébániánkon a gyermekek felkészítése a Szent Ferenc barátai hittancsoportban történik, amelyhez az iskolai év elején, szeptemberben lehet csatlakozni. A készülők általában 8-10 évesek, de lehet ettől eltérő eset is. Az elsőáldozásra való felkészülés a hittancsoport heti találkozásait (nem az iskolai hittant), valamint a gyermek és a család rendszeres szentmisére járását foglalja magába. Csoportjainkba elsősorban a környéken élő vagy iskolába járó gyerekeket várjuk, de szívesen fogadunk máshonnan is jelentkezőket. Az elsőáldozásra a következő év májusában kerül sor, de a hittancsoport működése ezzel nem ér véget: továbbra is szeretettel látjuk a gyerekeket a heti alkalmakon és táborainkban egyaránt.

Hogyan lehetek felnőttként elsőáldozó?

A felnőtt megtérők legtöbbször szentségi felkészítés után, a keresztséggel és a bérmálással egybekötve részesednek először az Eucharisztiában. A felkészítésen szívesen látjuk azokat is, akik esetleg már meg voltak keresztelve, de még nem járultak elsőáldozáshoz. A szentséghez járulni szándékozóknak javasoljuk, hogy keressék meg bármelyik atyát a szentmisék után, vagy más alkalommal.