Altemplom

szentferencplebania altemplom 1

Altemplomunk különleges hangulatát a 22 oszlop adta zegzugosság és a Scholtz Róbert által elkészített csillagos-eges díszítőfestés adja, amelyen csodálatos módon sem a háború, sem a talajvíz nem fogott. Mivel a „feltemplom” a fő misézőhely és az Oltáriszentség őrzőhelye, az altemplom számos funkciót képes ellátni:

• az innen nyíló urnatemető miatt temetések színtere;
  • a rendelkezésre álló mosdó, asztalok és székek kapcsán alkalmas esküvők, temetések, keresztelők vagy más, családi (például évfordulós) ünnepek után fogadások és fotózások lebonyolítására;
  • számos kulturális eseménynek és kiállításnak ad otthont.

Bővebb felvilágosításért keresse irodánkat!

Az altemplom középső tere

Története

Az altemplom a templom előtt, 1870-ben készült el, a tervező Ybl Miklós szorgalmazására. Szent Adalbert tiszteletére szentelték fel. Már elkészültekor is igen hasznos volt, az ideiglenes misézőhely Bakáts téri iskola két osztályterme helyett itt tartották ugyanis a szentmiséket a templom 1879. április 24-iki felszenteléséig. Mondják, hogy olyan sokan voltak a miséken, hogy még a fal is „izzadt”: így pusztult el Lotz Károly Szent Erzsébet-oltárképe mindössze pár év alatt. Azóta is, amikor valamilyen baj volt − Budapest 1944. téli ostroma, az 1956. október−novemberi események vagy a kétezres évek templomfelújítása −, itt tudta a közösség a szentmiseáldozatot ünnepelni.

Templomunk, benne altemplomunk részletesebb története kiadványainkban, valamint a ChurchApp Esztergom-Budapest mobilapplikációban érhető el.

Megközelítése

Az altemplom saját templomkerti lépcsőkijárattal rendelkezik, amely a Nagykörút felé nyílik, a mindennapi használat során azonban a templom keresztelőkápolnájából nyíló csigalépcsőn át közelítjük meg.