A Ferencvárosi Kolping Család Egyesület tevékenységének áttekintése (2006–2015)
A Ferencvárosi Kolping Család Egyesület 2006. június 29-én alakult meg László György (Gyuri bácsi) elnök és egy nyolctagú bizottság vezetésével. Az egyesület célul tűzte ki, Kolping Adolf elveihez hűen, a keresztény, katolikus értékek megőrzését és közvetítését, valamint egy élő plébániai közösség létrehozását rendszeres összejövetelek, programok szervezésével. Ezen találkozások alkalmával a tanuságtételek mellett az irodalom, történelem, művészetek és tudományok területéről hangzanak el előadások, alakulnak ki beszélgetések.
Az egyesület tevékenysége magában foglalja az ún. Kolping Akadémiát, mely a fent említett ismeretek bővítését célzó, jeles előadók tolmácsolásában elhangzó előadásokat jelenti. A második terület a Kolping Galéria, mely a Bakáts téri plébánia közösségi termében rendezett, időről időre megújuló kiállításokat foglalja magában. A harmadik terület a hazai és külföldi kirándulások és zarándokutak szervezése, melynek célja hitünk elmélyítése, ismereteink, látókörünk szélesítése és a közösség tagjainak jobb megismerése, testvéri szeretetközösséggé kovácsolása, közösségépítés. További cél a más Kolping Családok tagjaival való kapcsolat kialakítása, esetleg közös programok szervezése és a családhoz nem tartozó érdeklődők bevonása a programokba.
Az első évben már nagy lendülettel és lelkesedéssel kezdte működését az egyesület. Észak-magyarországi és németországi zarándoklatokat szerveztünk a Szent Erzsébet-év jegyében, illetve egy Kecskemét–Kiskunhalas–Kiskunmajsa kirándulásra is sor került. A Kolping Akadémia számos jeles vendéget hívott meg, így Janig Péter atya kórházlelkészt, valamint Morvai Krisztinát és Papp Lajost, mint tanuságtevőket, hogy csak néhány nevet említsek.
A következő évben szintén gazdag volt a program. Jelenits István József Attiláról tartott egy nagysikerű elemzést, Csókay András agysebész pedig tanúságtételével hívta fel a figyelmünket a hit fontosságára az élet nagy próbatételeiben. Az Advent időszakában Bécsbe látogathattunk, ezzel is készülve lélekben a közelgő ünnepre, Jézus születésére. Kolping családunk aktívan részt vett a városmisszióban is és látogatást tettünk Királyhelmecen, Ferencváros Felvidéken elhelyezkedő testvérvárosában is.
A 2008-as évben is több nagysikerű előadást hallhattunk a Kolping Akadémia szervezésében. Janig Péter atya indiai útjáról számolt be vetítettképes előadásában, Lux Ádám színművész irodalmi estet tartott, Kondor Katalin a magyar média állapotát és erkölcsi viszonyait ismertette. Felejthetetlen élmény volt a csíksomlyói búcsún való részvétel, melyet egy néhány napos erdélyi kirándulás keretében valósítottunk meg. A család tagjai nagyszámban vettek részt a zarándoklaton, s többen megfogadták, hogy visszatérnek még ide, olyan jelentős lelki feltöltődés volt számukra az erdélyi magyarok és székelyek vendégszeretetével való találkozás és a búcsún való részvétel.
A következő évben is számos neves előadót láthattunk vendégül, mint például Jókai Anna írónőt, Jelenits István atyát, Beer Miklós váci megyéspüspököt és Pokorni Zoltán volt oktatási minisztert. Május hónapban a családnak egy merőben új vállalkozására került sor egy kerekasztal-beszélgetés megtartásával, melyen Jelenits István, Koltay Gábor és Papp Lajos vettek részt. A téma az oktatásügy, szociális ellátás, családügy és egészségügy voltak. Több ifjúsági előadás mellett Bácskai János akkori országgyűlési képviselő, ma a kerület polgármestere is ellátogatott hozzánk, bemutatva a magyar gazdák segítését célzó szociális bolthálózat működését. Novemberben Pályi Gyula, a Modenai Egyetem tanára tartott előadást a turini, vagy másnéven torinói lepelről. Belföldi kirándulásunk a Közép-Dunántúlra vezetett. Külföldi kirándulásunk az önkormányzattól kapott jelentős támogatás segítségével nyugati szomszédainkhoz vezetett.
2010. április végén került sor közösségünk egyik legszebb zarándokútjára, a torinói lepel meglátogatására. Azért ekkor és azért épp Torinóba vezetett az utunk, mert Torinó városa már jó előre meghírdette, hogy 2010 április közepétől május közepéig egy rövid időre közszemlére teszi, kiállítja az eredeti torinói leplet. Erre csak nagyon ritkán került eddig sor, ezért ezzel a nemmindennapi lehetőséggel mindenképp élni szeretettünk volna. Az utazás programjában a lepel meglátogatása mellett Milánó, Torinó és néhány nem annyira közismert, de elbűvölően szép és hangulatos északolasz kisváros is szerepelt. Így láttuk Certosa di Paviat, Cremonat, Paviát és Triesztet. Ugyanebben az éveben Gyuri bácsi lemondott a Kolping család elnöki tisztjéről, melyet Tanács Gyula tagtársunk vett at a következő ciklusra.
2011-ben vendégeink között üdvözlhettük Koltay Gábor filmrendezőt, Erdő Péter bíboros urat, Kellermayer Miklós Príma-díjas professzort, akik mindannyian nagysikerű előadást tartottak közösségünknek. Kirándultunk Alsó-Ausztriába és hazai tájakon is kalandoztunk. Szeptemberben jártunk a Nyírségben, Máriapócson és Tokajban. Egynapos kirándulást ettünk Százhalombattára, ahol a Makovecz-templom mellett a Régészeti Parkba is ellátogattunk. Érdekes volt a Fiumei úti sírkert vezetéses megtekintése halottak napja időszakában, illetve az operaénekes Bátki Fazekas Zoltán előadói estje. A jó közösségi hangulat bizonyítéka, hogy immár minden évben sor került egy közös karácsonyi összejövetel és egy szilveszteri „családi” koccintás megszervezésére.
Több alkalommal plébániánk fiataljai is részt vettek programjainkban, így a karácsonyi műsort nekik köszönhettük, illetve egy-egy előadással is bemutatkoztak közösségünk számára. Így Andrássy Kati franciaországi szakmai gyakorlatáról tartott nekünk egy igen érdekes előadást. Nagyböjtre készülve vendégünk volt Sillye Jenő, majd Csépa Andrea és Székely János püspök úr látogatott el hozzánk.
A többi Kolping Családdal is ápoltuk a kapcsolatot, voltunk a pesterzsébetieknél és az érsekvadkertieknél is. Részt vettünk a Magyar Kolping Szövetség rendezvényein is, így a székesfehérvári lelki napon Spányi Antal püspök úr vezetésével.
A következő időszakban Tanács Gyuszi bácsitól Trapp József tagtársunk vette át családunk vezetését. Továbbiakban is nagyon gazdag programokkal készültek a szervezők a családi találkozásokra. Dél-Csehországi kirándulásunk nagy élményt jelentett a résztvevők számára. Kolping Akadémiánk vendégei voltak Andrássy Balázs építész, templomunk gondnoka, Lukács Péter nemzetközi sakknagymester, Sillye Jenő és barátai, Berán Ferenc atya és Czakó Gábor Kossuth-díjas író. Mindegyik előadás sokakat vonzott és nagy sikerű volt. Egynapos kirándulást tettünk tavasszal a köbányai pincerendszerbe, valamint június elején a Tisza-tavi Ökocentrumba. Simokay Márton, plébániánk fiatal egyetemi hallgatója előadásával az I. világháború kitörésének 100 éves évfordulójára emlékeztünk.
Bekapcsolódtunk a Magyar Kolping Szövetség családi napjába is a szentendrei skanzenben. A mohácsi Kolping Család elnökének, Simon Péternek érdekes előadását hallgathattuk meg a magyar és észak-amerikai őskultúrák közös gyökereiről. Tavaly még két előadást hallhattunk: Csima Ádám fiatal társunk az El Caminoról, Simonkayné Szabolcs Júlia pedig Pázmány Péterről tartott érdekes beszámolót. Az ősz végén Vajdaságba kirándultunk melyet az önkormányzat nagyvonalúan támogatott. Meglátogattuk Ferencváros délvidéki testvérvárosát Magyarkanizsát is.
Végül a tavalyi évet is jól sikerült közös esttel zártuk a karácsony és a szilveszter közösségi megünneplésével.
Az idei éveben is számos Kolping szervezésű programon vehettünk részt és még sok érdekes esemény vár ránk. Szépek voltak az úti beszámolók Kincses Katalin, Kocsis Gábor és Simonkay Sándor előadásában. Népes csoporttal képviseltettük magunkat Kalocsán a lelki napon, melyet Bábel Balázs megyés püspök úr vezetett. Meglátogattuk a budapesti Szent István Bazilikát, ahol részletes idegenvezetést kaptunk Rébay Lajos jóvoltából. Vendégünk volt Marton Bernát ciszterci atya Dallasból és Kacsó András villamosmérnök, aki a Paksi Atomerőmű bővítéséről mesélt a résztvevőknek.
Ebben a beszámolóban nincs lehetőségünk színes és gazdag programjaink mindegyikéről említést tenni. Sok minden kimaradt, de gondolom azért az látszik, hogy sikerült egy élő, működő és nagy vonzerővel rendelkező hívő közösséget létrehoznunk itt, a Belső-Frencvárosban. Jelenleg az egyesületnek 53 tagja van, de rendezvényeinken olykor ennél sokkal többen is megjelennek. Azt hiszem nyugodtan elmondhatjuk, hogy céljainkat sikerült elérni, s ezt a munkát, ezt a közösségépítést és szellemi-lelki gazdagodást a jövőben is lankadatlan lelkesedéssel folytatnunk kell.
Budapest, 2015. május 25.
Vidáné dr. Erdő Franciska